29 maja 2013

Porowatość włosów

To chyba niezbędny temat jaki musi przeanalizować każda włosomaniaczka - porowatość włosów. Jest to nic innego jak sposób ułożenia łuski włosa. 


Dzielimy więc włosy na te o niskiej porowatości, średniej porowatości oraz wysokiej porowatości. Od porowatości włosów zależy wchłanianie wilgoci przez wodę. Włosy o zwiększonej porowatości absorbują wilgoć szybciej i w większej ilości niż włosy o normalnej porowatości.

WŁOSY O NISKIEJ POROWATOŚCI -  łuska włosa jest zwarta i mocno przylega do łodygi. Dzięki temu włos jest chroniony zarówno przed szkodliwym działaniem wilgoci, jak również przed jego utratą. Włosy niskoporowate są zazwyczaj proste. Włosy te charakteryzują się większą odpornością na stylizację i koloryzację. Tak jak już wcześniej wspomniałam niska porowatość objawia się również trudnością w zmoczeniu włosów ze względu na zamknięte łuski włosa.

WŁOSY O ŚREDNIEJ POROWATOŚCI - zazwyczaj posiadają je kobiety o lekko kręconych, naturalnie falowanych włosach. Taki rodzaj porowatości, odpowiada również włosom prostym, które są  nieprawidłowo pielęgnowane np. prostowanie i suszenie bez uprzedniego zabezpieczenia włosów kosmetykami termoaktywnymi.

WŁOSY O WYSOKIEJ POROWATOŚCI - posiadają otwarte łuski dzięki którym do wnętrza włosa łatwo dostaje się woda, ale równie szybko wilgoć jest uwalniana, przez co łodyga włosa staje się sucha i podatna na uszkodzenia, łamliwość i rozdwajanie końcówek. Włosy o wysokiej porowatości to zazwyczaj włosy mocno kręcone, ale również zniszczone przez stylizację włosów i koloryzację. 

Istnieje kilka testów aby określić porowatość naszych włosów:

1. Test szklankowy - do wykonania testu potrzebujemy szklankę z wodą oraz kilka włosów np. tych, które pozostały na szczotce podczas porannego czesania. Wrzucamy włosy do wody i obserwujemy włosy przez dwie minuty. Reakcja włosów może być następująca:
  włosy natychmiast, nawet jeszcze przed upływem wyznaczonego czasu opadają na dno – oznacza to dużą porowatość włosów;
 • włosy utrzymują się na powierzchni wody – niska porowatość włosów;
 • włosy wprawdzie opadają na dno, ale dzieje się to powoli, w czasie znacznie przekraczającym dwie minuty-włosy wykazują umiarkowaną czyli średnią porowatość.

2. Test dotyku - w tym celu bierzemy w palce jeden włos. Następnie przesuwamy palcami po jego długości od końca włosa do cebulki:
  pod palcami czujemy wyraźne nierówności, a włos skrzypi - wysoka porowatość;
 • wyczuwamy delikatne nierówności – średnia porowatość;
 • jeżeli nie czujemy żadnych oporów - jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami włosów niskoporowatych.

3. Test z mąką - bierzemy miseczkę z mąką, parę włosów, obtaczamy je, wyjmujemy i lekko dmuchamy. Czym więcej maki zostało tym większa porowatość.

4. Testy laboratoryjne - najdokładniejsze, bo pod mikroskopem możemy zobaczyć jak dokładnie wyglądają nasze włosy.

Według tych testów jestem posiadaczką włosów średnioporowatych. Aczkolwiek wiem, że właściwa ich pielęgnacja może znacząco poprawić ich stan. Pozdrawiam serdecznie :)

13 komentarzy:

 1. A mi żaden test się nie sprawdził, natomiast opis idealnie pasuje do mnie :D tzn mam wysoko porowate włosy, bynajmniej tak sądzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te testy mają nam chyba tylko pomóc określić porowatość. Sądzę, że najwięcej się dowiemy obserwując nasze włosy.

   Usuń
 2. o teście mąki nigdy nie słyszałam jeśli mam być szczera, zaciekawił mnie:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja próbowałam i wyszło mi, że mam średnio porowate włosy.

   Usuń
 3. Ja mam jakieś pomieszane włosy z tyłu wysoko porowate i strasznie grube, a z przodu i pod spodem cienkie i chyba nisko albo średnio porowate:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Te testy są przydatne, ale czasami włosy z jednej głowy mogą mieć różną porowatość, więc warto jest również opierać się na obserwacji swoich włosów

   Usuń
 5. a mój włos skrzypi.. jak podłoga w starym domu z horroru;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałam, że tylko moje włosy tak mają :D

   Usuń
 6. Ja mimo wielu przeczytanych postów na ten temat nie potrafię jednoznacznie określić jaką porowatość maja moje włosy :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja uważam że najbezpieczniej jest określic włosy mianem średnioporowatych z tendencją w kierunku wysoko czy niskoporowatych, zresztą tez pisałam o tym na blogu ostatnio Ps. test ze szklanka mnie nie przekonuje ;)

  OdpowiedzUsuń